Aparat Kompensujący Jedzenie (AKJ) jest jednym z pierwszych mechanicznie skonstruowanych wyrobów medycznych na rynku sprzętu medycznego w kategorii urządzeń kompensacji i jednocześnie usprawniania funkcjonalnego kończyny górnej w prawidłowym wzorcu ruchu. Większość wyrobów medycznych w rehabilitacji ma zastosowanie usprawniające, korygujące, stabilizujące, unieruchamiające lub adaptacyjne. Efekt kompensacyjny działania aparatu AKJ jest widoczny niemal od razu po zastosowaniu, nawet u pacjentów z ciężkim niedowładem kończyny górnej. Dzięki temu pacjenci mogą od razu posługiwać się widelcem bądź łyżką, czego nie potrafili wcześniej bez aparatu.

Aparat AKJ rozwiązuje jedno z kluczowych zagadnień w terapii pacjenta niepełnosprawnego – przywraca samodzielność. Dlatego jest skierowany zarówno dla osób indywidualnych jak i szpitali, placówek medycznych, warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy (ŚDS), domów pomocy społecznej (DPS), ośrodków rehabilitacji, OREW-ów, czyli tam gdzie rozwiązywany jest ten problem.

Aparat kompensujący umożliwia szybkie i skuteczne posługiwanie się sztućcami ręką niepełnosprawną podczas czynności jedzenia. Istotą działania AKJ jest możliwość wprowadzenia kończyny górnej w ruch w kinematycznym łańcuchu zamkniętym. To zwiększa stabilność kończyny, wspomaga osłabione, niedowładne bądź porażone mięśnie obręczy barkowej, ramienia, przedramienia oraz ręki. Ruch toczenia nadaje kierunek i umożliwia stopniowe przybliżanie się końcówki widelca lub łyżki do talerza.

 

 

"Szermierz" – assistiveeatingdevice

The assistiveeatingdeviceallows for fast and effectiveuse of cutlery by the disabledhandduringeatingactivities. The aim of itsoperationis the possibility of introducing the upper limb into a closedchainmovement. Suchactionincreases the stability of the limb, supportsweakened, impairedoraffectedmuscles of the shouldergirdle, forearm and hand. The rolling motionsetsdirection and allows the tip of the forkorspoon to graduallygetcloser to the plate.

Pacjenci mający trudności ze stabilnym utrzymaniem kończyny górnej w przestrzeni i trafieniem widelcem do celu, rozlewają zupę na łyżce, brakuje im siły żeby nabić widelcem, a najczęściej sztućce wypadają z osłabionej ręki. AKJ rozwiązuje te problemy przez funkcje podparcia kończyny (łańcuch zamknięty) z jednoczesnym ruchem toczenia. Funkcja podparcia zwiększa stabilność kończyny górnej w przestrzeni (zamknięty łańcuch kinematyczny kończyny, co w połączeniu z ruchem toczenia (przemieszczenie) pozwala na precyzyjne trafienie do celu (jedzenie).

 

Zastosowanie

Szermierz posiada ergonomiczną rączkę, która zapewnia optymalne trzymanie nawet w najtrudniejszych warunkach. Aparat AKJ jest przeznaczony dla pacjentów cierpiących na choroby :

 • udar mózgu
 • mózgowe porażenie dziecięce (osoby dorosłe)
 • stwardnienie rozsiane
 • urazy móżdżku
 • pourazowe uszkodzenia mózgu
 • mielopatia szyjna

 

Wyrób medyczny pozwala na wykonywanie różnych ruchów:

 • toczenia po blacie stołu
 • toczenia na podstawce z rzepem.

 

AKJ jest urządzeniem przenośnym – można go używać w każdym miejscu, nie wymaga on podłączenia do prądu. Aby przyrząd mógł działać prawidłowo wymagany jest stół o minimalnych wymiarach 0,5x0,5 m. Zaleca się aby maksymalna temperatura posiłków nie przekraczała 40 °C. Produkt dostępny jest w kilku wariantach kolorystycznych o szczegóły pytaj naszych doradców klienta.

 

Aparat Kompensujący Jedzenie w wyposażeniu zawiera:

1.      Pokrowiec wykonany z

 • mikrofazy dzianiny
 • taśmy rzepowej
 • suwaka

2.      Podstawkę wykonaną z poliwęglanu litego, taśmy rzepowej oraz lateksowej.

3.      Widelec oraz łyżkę ze stali nierdzewnej.

4.      Śrubokręt

5.      Instrukcję obsługi - Kliknij, aby pobrać.

 

Wszystkie materiały z których wykonany jest Szermierz mogą być poddane recyklingowi. Odpady mogą być spalane lub składowane razem z odpadami komunalnymi zgodnie z wymaganiami władz lokalnych.

 

Produkt chroniony patentem.

Bezpieczeństwo naszych pacjentów jest dla nas najważniejsze.

Dbamy o jakość naszych wyrobów medycznych. Niepożądane działania i incydenty medyczny oraz podejrzenia o wystąpienia wad jakościowych prosimy zgłaszać drogą mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , telefoniczną: +48 881 – 627 – 221 lub osobiście w siedzibie przedsiębiorstwa: Rydla 6, 30-130 Kraków.

3D Fly

Formularz

Skorzystaj z formularza

zostaw nam swój kontakt, a na pewno się odezwiemy

  captcha
  Przeładuj